C1808C102JGRAC7800
Mfr.Part #
C1808C102JGRAC7800
Description
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1808
Ceramic Capacitors
Case Style :
Ceramic Chip
Tolerance :
5%
Dielectric :
X7R
Thickness (Max) :
0.069 (1.75mm)
Package / Case :
Product Height (mm) :
1.6
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Dissipation Factor (%) :
2.5
Equivalent Series Resistance Type :
LOW
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Features :
Low ESL, High Voltage
Termination Style :
Pad
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Construction :
Flat
Voltage :
2000VDC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminals :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Failure Rate :
Product Status :
Active
Packaging :
Tape and Reel
Lead Style :
Microwave Application :
yes
ECCN (US) :
EAR99
Voltage - Rated :
2000V (2kV)
Size (mm) :
4.7 X 2 X 1.6
Series :
SMD Comm X7R HV
Base Product Number :
C1808C
Temperature Coefficient :
X7R
Package :
Tape and Reel (TR)
Height - Seated (Max) :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Capacitance Value :
0.001uF
Capacitance :
1000 pF
Ratings :
Lead Spacing :
Size / Dimension :
0.185 L x 0.079 W (4.70mm x 2.00mm)
Product Depth (mm) :
2
Mounting :
Surface Mount
Product Length (mm) :
4.7
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C1808C102JGRAC7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:1808, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:2000VDC, C1808C102JGRAC7800 pinout, C1808C102JGRAC7800 datasheet PDF, C1808C102JGRAC7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C1808C102JGRAC7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C1808C102JGRAC7800
SMD Comm X7R HV 1000 pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor 5% X7R 0.185 L x 0.079 W (4.70mm x 2.00mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1808
C1808C102JGRAC7800 Overview
This device's program size/dimension is 0.185 L x 0.079 W (4.70mm x 2.00mm).There is 0.001uF capacitance value for this device since its electrical charge ratio is equal to its potential difference (i.e., voltage difference) between its conductors.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
C1808C102JGRAC7800 Features
a size/dimension of 0.185 L x 0.079 W (4.70mm x 2.00mm)
a capacitance value of 0.001uF