C1808C102J5GAL7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1808C102J5GAL7800
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 1808
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Thickness (Max) :
0.045" (1.15mm)
Voltage - Rated :
50V
Capacitance :
1000 pF
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
High Reliability
Base Product Number :
C1808C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Series :
SMD Comm C0G SnPb
Features :
Low ESL
Tolerance :
±5%
Failure Rate :
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Ratings :
Lead Spacing :
Size / Dimension :
0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
KEMET C1808C102J5GAL7800
SMD Comm C0G SnPb 1000 pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
C1808C102J5GAL7800 Overview
Ceramic capacitor is 0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm) in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G, NP0.
C1808C102J5GAL7800 Features
a size/dimension of 0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm)