C1808C102J5GAC7800
Mfr.Part #
C1808C102J5GAC7800
Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 1808
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
125°C
Height :
1mm
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Characteristics Code :
C0G
Dielectric :
C0G
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Depth :
2mm
Capacitance :
1nF
Tolerance :
5%
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Voltage - Rated DC :
50V
Length :
4.5mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
KEMET C1808C102J5GAC7800
1nF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 1808
C1808C102J5GAC7800 Overview
Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals 30ppm/Cel ppm/°C indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
C1808C102J5GAC7800 Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V