C1808C102J1GAC7800
Mfr.Part #
C1808C102J1GAC7800
Description
CAP CER 1000PF 100V NP0 1808
Ceramic Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
5%
Length :
4.5mm
Capacitance :
1nF
Depth :
2mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
100V
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Max Operating Temperature :
125°C
Dielectric :
C0G
Package / Case :
Mount :
Surface Mount
KEMET C1808C102J1GAC7800
1nF Ceramic Capacitor 5% 1808
C1808C102J1GAC7800 Overview
The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.With a voltage of 100V, it can operate.
C1808C102J1GAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 100V