C1808C101KHGAC7800
Mfr.Part #
C1808C101KHGAC7800
Description
CAP 1808 100PF 3KV C0G 10%
Ceramic Capacitors
Length Tolerance (mm) :
±0.5
Product Status :
Active
Package / Case :
Size (mm) :
4.7 X 2 X 1.6
Failure Rate :
Lead Style :
Thickness (Max) :
0.069 (1.75mm)
Features :
Low ESL, High Voltage
Dissipation Factor (%) :
0.1
Product Length (mm) :
4.7
Voltage - Rated :
3000V (3kV)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
100 pF
Dielectric :
C0G
RoHS Status :
RoHS Compliant
Microwave Application :
yes
Mounting :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Product Depth (mm) :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Equivalent Series Resistance Type :
Extreme Low
Product Height (mm) :
1.6
Series :
SMD Comm C0G HV
Case Style :
Ceramic Chip
Termination Style :
Pad
ECCN (US) :
EAR99
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Capacitance Value :
100pF
Tolerance :
10%
Ratings :
Packaging :
Tape and Reel
Voltage :
3000VDC
Size / Dimension :
0.185 L x 0.079 W (4.70mm x 2.00mm)
Depth Tolerance (mm) :
±0.2
Lead Spacing :
Special Feature :
High Voltage|Low ESL
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Height Tolerance (mm) :
±0.15
Number of Terminals :
2
Height - Seated (Max) :
Construction :
Flat
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C1808C101KHGAC7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:1808, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:3000VDC, C1808C101KHGAC7800 pinout, C1808C101KHGAC7800 datasheet PDF, C1808C101KHGAC7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C1808C101KHGAC7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C1808C101KHGAC7800
SMD Comm C0G HV 100 pF 3000V (3kV) Ceramic Capacitor 10% C0G, NP0 0.185 L x 0.079 W (4.70mm x 2.00mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1808
C1808C101KHGAC7800 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.185 L x 0.079 W (4.70mm x 2.00mm).This device's capacitance value is 100pF because charges on the two conductors are equal to their potential differences (i.e., voltages).This coefficient equals C0G, NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.Capacitor depth tolerance is ±0.2.
C1808C101KHGAC7800 Features
a size/dimension of 0.185 L x 0.079 W (4.70mm x 2.00mm)
a capacitance value of 100pF