C1808C101KDGAC7800
Mfr.Part #
C1808C101KDGAC7800
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 1KV C0G/NP0 1808
Ceramic Capacitors
Ratings :
Features :
Low ESL, High Voltage
Size / Dimension :
0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm)
Base Product Number :
C1808C
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Package :
Digi-Reel?
Lead Spacing :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
100 pF
Lead Style :
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Thickness (Max) :
0.069" (1.75mm)
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Series :
SMD Comm C0G HV
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Height - Seated (Max) :
Tolerance :
±10%
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
KEMET C1808C101KDGAC7800
SMD Comm C0G HV 100 pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor ±10% C0G, NP0 0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)