C1808C101JDRAC7800
Mfr.Part #
C1808C101JDRAC7800
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 1KV X7R 1808
Ceramic Capacitors
Height - Seated (Max) :
Ratings :
Tolerance :
±5%
Series :
SMD Comm X7R HV
Capacitance :
100 pF
Features :
Low ESL, High Voltage
Lead Spacing :
Thickness (Max) :
0.069 (1.75mm)
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.185 L x 0.079 W (4.70mm x 2.00mm)
Lead Style :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
Base Product Number :
C1808C
Temperature Coefficient :
X7R
Package / Case :
1808 (4520 metric)
KEMET C1808C101JDRAC7800
CAP CER 100PF 1KV X7R 1808