C1808C100MGRAC7800
Mfr.Part #
C1808C100MGRAC7800
Description
CAP CER 10PF 2KV X7R 1808
Dielectric :
X7R
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
2kV
Depth :
2mm
Height :
1.6mm
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Length :
4.7mm
Capacitance :
10pF
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
20%
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
KEMET C1808C100MGRAC7800
10pF Ceramic Capacitor 20% 1808
C1808C100MGRAC7800 Overview
In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 2kV.
C1808C100MGRAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 2kV