C1808C100KHRAC7800
Mfr.Part #
C1808C100KHRAC7800
Description
CAP CER 10PF 3KV X7R 1808
Tolerance :
10%
Dielectric :
X7R
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
10pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
Height :
1.6mm
Mount :
Surface Mount
Depth :
2mm
Length :
4.5mm
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
KEMET C1808C100KHRAC7800
10pF Ceramic Capacitor 10% 1808
C1808C100KHRAC7800 Overview
The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.