C1808C100JHGACAUTO
Mfr.Part #
C1808C100JHGACAUTO
Description
CAP CER 1808 10PF 3KV C0G 5% AUT
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Packaging :
MouseReel
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Class :
Class 1
Voltage - Rated :
3000V (3kV)
Height - Seated (Max) :
Dielectric :
C0G (NP0)
Features :
Low ESL, High Voltage
Qualification :
AEC-Q200
Termination Style :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.185 L x 0.079 W (4.70mm x 2.00mm)
Applications :
Automotive
Product Status :
Active
Capacitance :
10 pF
Type :
High Voltage C0G Dielectric Commercial MLCCs
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Length :
4.7 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing :
Thickness (Max) :
0.069 (1.75mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
RoHS :
Details
Ratings :
AEC-Q200
Failure Rate :
Width :
2 mm
Series :
SMD Auto C0G HV
Tolerance :
5 %
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Product :
General Type MLCCs
Termination :
Standard
KEMET C1808C100JHGACAUTO
SMD Auto C0G HV 1808 4520metric Ceramic Capacitor 0.185L x 0.079W 4.70mm x 2.00mm C0G NP0 5% 10pF