C1808C100JGGAC7800
Mfr.Part #
C1808C100JGGAC7800
Description
CAP CER 10PF 2KV NP0 1808
Ceramic Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
2kV
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
5%
Capacitance :
10pF
Max Operating Temperature :
125°C
Height :
1.6mm
Depth :
2mm
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
4.7mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Dielectric :
C0G
Package / Case :
KEMET C1808C100JGGAC7800
10pF Ceramic Capacitor 5% 1808
C1808C100JGGAC7800 Overview
Stable operation requires a temperature higher than -55°C.The voltage - Rated DC of 2kV allows it to function.
C1808C100JGGAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 2kV