C1808C100JCGAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1808C100JCGAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 10PF 500V NP0 1808
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
10pF
Dielectric :
C0G
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
5%
Dielectric Material :
Ceramic
Package / Case :
Length :
4.7mm
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
500V
Depth :
2mm
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
1.6mm
Min Operating Temperature :
-55°C
KEMET C1808C100JCGAC7800
10pF Ceramic Capacitor 5% 1808
C1808C100JCGAC7800 Overview
A higher operating temperature is required to achieve stable operation.This device can operate on voltage - Rated DC of 500V.
C1808C100JCGAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 500V