C1608Y5V1H224Z
Mfr.Part #
C1608Y5V1H224Z
Description
CAP CER 0.22UF 50V Y5V 0603
Temperature Coefficient :
-82/+22% ppm/°C
HTS Code :
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
Y5V
Capacitance :
220nF
Length :
1.6mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Width :
800μm
Published :
Height :
800μm
Depth :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Max Operating Temperature :
85°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Min Operating Temperature :
-30°C
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric :
Y5V
Case Code (Metric) :
Package / Case :
Packing Method :
TR, PAPER, 7/13 INCH
Multilayer :
yes
Tolerance :
80%
Datasheets
C1608Y5V1H224Z
TDK Corporation C1608Y5V1H224Z
220nF Ceramic Capacitor 80% -82/+22% ppm/°C 2 Terminations 0603
C1608Y5V1H224ZT Overview
Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -30°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
C1608Y5V1H224ZT Features
with -82/+22% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V