C1608X8R2A152K080AA
Mfr.Part #
C1608X8R2A152K080AA
Description
CAP CER 1500PF 100V X8R 0603
Voltage - Rated DC :
100V
Weight :
2.012816mg
Tolerance :
±10%
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Capacitance :
1500pF
Temperature Coefficient :
X8R
Thickness :
939.8μm
Feature :
High Temperature
Surface Mount, MLCC
HTS Code :
0603 (1608 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Depth :
800μm
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Length :
1.6mm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
X8R
Composition :
Ceramic
Multilayer :
yes
Width :
0.8mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
C1608X8R2A152K080AA
TDK Corporation C1608X8R2A152K080AA
C 1500pF Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C 2 Terminations High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)