C1608X8R1H152K080AE
Mfr.Part #
C1608X8R1H152K080AE
Description
CAP CER 1500PF 50V X8R 0603
Tolerance :
±10%
JESD-609 Code :
e3
Applications :
Boardflex Sensitive
Capacitance :
1500pF
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Feature :
Soft Termination
Temperature Coefficient :
X8R
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Number of Terminations :
2
Series :
C
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Thickness :
939.8μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
50V
Reach Compliance Code :
Unknown
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
C1608X8R1H152K080AE
TDK Corporation C1608X8R1H152K080AE
C 1500pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)