C1608X8R1H103M080AE
Mfr.Part #
C1608X8R1H103M080AE
Description
CAP CER 10000PF 50V X8R 0603
2
Feature :
Soft Termination
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
X8R
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Capacitance :
10000pF
Published :
Applications :
Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness :
939.8μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
C
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±20%
Reach Compliance Code :
Unknown
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Datasheets
C1608X8R1H103M080AE
TDK Corporation C1608X8R1H103M080AE
C 10000pF 50V Ceramic Capacitor ±20% X8R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)