C1608X7R2A223M080AA
Mfr.Part #
C1608X7R2A223M080AA
Description
CAP CER 0.022UF 100V X7R 0603
e3
Length :
1.6mm
Tolerance :
±20%
Number of Pins :
2
Weight :
2.012816mg
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
0.022µF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Composition :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
100V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Characteristics Code :
X7R
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness :
939.8μm
Termination :
SMD/SMT
Series :
C
Depth :
800μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Case Code (Imperial) :
Width :
0.8mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Height :
800μm
Datasheets
C1608X7R2A223M080AA
TDK Corporation C1608X7R2A223M080AA
C 0.022μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)