C1608X7R2A222K080AE
Mfr.Part #
C1608X7R2A222K080AE
Manufacturer
TDK Corporation
Description
CAP CER 2200PF 100V X7R 0603
Manufacturer :
TDK Corporation
Temperature Coefficient :
X7R
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Series :
C
Voltage - Rated :
100V
Thickness :
939.8μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
2200pF
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Soft Termination
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±10%
Case Code (Metric) :
Datasheets
C1608X7R2A222K080AE
TDK Corporation C1608X7R2A222K080AE
C 2200pF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)