C1608X7R1V684M080AC
Mfr.Part #
C1608X7R1V684M080AC
Description
CAP CER 0.68UF 35V X7R 0603
Length :
1.6mm
Lead Free :
Lead Free
Termination :
SMD/SMT
0603 (1608 Metric)
HTS Code :
Height :
800μm
Published :
Width :
0.8mm
Voltage - Rated DC :
35V
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
X7R
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
0.68µF
Dielectric Material :
Ceramic
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Low ESL
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
889μm
yes
Datasheets
C1608X7R1V684M080AC
TDK Corporation C1608X7R1V684M080AC
C 0.68μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)