C1608X7R1H683M080AA
Mfr.Part #
C1608X7R1H683M080AA
Description
CAP CER 0.068UF 50V X7R 0603
Stock
161
In Stock :
161
Ceramic Capacitors
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Weight :
2.012816mg
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±20%
Temperature Characteristics Code :
X7R
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
0603
Thickness :
939.8μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
2
Dielectric Material :
Ceramic
Width :
0.8mm
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Published :
2010
Radiation Hardening :
No
Feature :
Low ESL
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Multilayer :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
1.6mm
Series :
C
Capacitance :
0.068μF
Factory Lead Time :
20 Weeks
Case Code (Metric) :
Depth :
800μm
Voltage - Rated DC :
50V
Height :
800μm
Mount :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
TDK Corporation C1608X7R1H683M080AA
C 0.068μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)