C1608X7R1H473K080AE
Mfr.Part #
C1608X7R1H473K080AE
Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0603
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
939.8μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Applications :
Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Multilayer :
Capacitance :
0.047µF
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
X7R
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±10%
Feature :
Soft Termination
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Metric) :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Voltage - Rated :
50V
TDK Corporation C1608X7R1H473K080AE
C 0.047μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)