C1608X7R1H471M
Mfr.Part #
C1608X7R1H471M
Description
CAP CER 470PF 50V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
Bulk
Temperature Coefficient :
X7R
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Series :
C
Capacitance :
470pF
Number of Pins :
2
Thickness :
939.8μm
REACH SVHC :
Unknown
Temperature Characteristics Code :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Multilayer :
yes
Published :
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±20%
Termination :
SMD/SMT
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Datasheets
C1608X7R1H471M
TDK Corporation C1608X7R1H471M
C 470pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
C1608X7R1H471M Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
C1608X7R1H471M Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V