C1608X7R1H222M
Mfr.Part #
C1608X7R1H222M
Manufacturer
TDK Corporation
Description
CAP CER 2200PF 50V X7R 0603
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Tolerance :
±20%
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Feature :
Soft Termination
Reach Compliance Code :
Unknown
Factory Lead Time :
20 Weeks
Temperature Coefficient :
X7R
Tape and Reel (TR)
Thickness :
939.8μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
C
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Voltage - Rated :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Published :
Capacitance :
2200pF
Datasheets
C1608X7R1H222M
TDK Corporation C1608X7R1H222M
C 2200pF 50V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
C1608X7R1H222M080AE Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.
C1608X7R1H222M080AE Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm