C1608X7R1H154M080AB
Mfr.Part #
C1608X7R1H154M080AB
Description
CAP CER 0.15UF 50V X7R 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Width :
0.8mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
HTS Code :
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.15μF
Weight :
2.012816mg
Number of Terminations :
2
Series :
C
Lead Free :
Lead Free
Temperature Characteristics Code :
X7R
Thickness :
889μm
Depth :
800μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Feature :
Low ESL
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
±20%
Height :
800μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
Published :
Datasheets
C1608X7R1H154M080AB
TDK Corporation C1608X7R1H154M080AB
C 0.15μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)