C1608X7R1E154K080AA
Mfr.Part #
C1608X7R1E154K080AA
Description
CAP CER 0.15UF 25V X7R 0603
Published :
2001
Case Code (Metric) :
1608
Thickness :
939.8μm
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±10%
Dielectric Material :
Ceramic
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Mount :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
X7R
Temperature Coefficient :
X7R
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Depth :
800μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
1.6mm
REACH SVHC :
No SVHC
Capacitance :
0.15μF
Factory Lead Time :
19 Weeks
Height :
800μm
Surface Mount, MLCC
Width :
0.8mm
Voltage - Rated DC :
25V
Operating Temperature :
-55°C~125°C