C1608X7R1E105K080AE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1608X7R1E105K080AE
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 25V X7R 0603
Stock
933
In Stock :
933
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Soft Termination
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Series :
C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Capacitance :
1μF
Temperature Coefficient :
X7R
Applications :
Boardflex Sensitive
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
25V
Case Code (Imperial) :
0603
Case Code (Metric) :
1608
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Tolerance :
±10%
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
X7R
Thickness :
939.8μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Published :
Datasheets
C1608X7R1E105K080AE
TDK Corporation C1608X7R1E105K080AE
C 1μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)