C1608X7R1C473M
Mfr.Part #
C1608X7R1C473M
Description
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
0.047µF
Thickness :
939.8μm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Width :
0.8mm
Number of Pins :
yes
Voltage - Rated DC :
16V
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Length :
1.6mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
C1608X7R1C473M
TDK Corporation C1608X7R1C473M
C 0.047μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
C1608X7R1C473M Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 16V is required to operate this capacitor.
C1608X7R1C473M Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V