C1608X7R0J155K080AB
Mfr.Part #
C1608X7R0J155K080AB
Description
CAP CER 1.5UF 6.3V X7R 0603
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
6.3V
Tolerance :
±10%
Dielectric Material :
Ceramic
Multilayer :
yes
Height :
0.8mm
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Width :
0.8mm
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Thickness :
889μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Feature :
Low ESL
Case Code (Imperial) :
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
X7R
Length :
1.6mm
Lead Free :
Lead Free
Temperature Characteristics Code :
X7R
Published :
Capacitance :
1.5μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
C1608X7R0J155K080AB
TDK Corporation C1608X7R0J155K080AB
C 1.5μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)