C1608X6S1C155K080AC
Mfr.Part #
C1608X6S1C155K080AC
Manufacturer
TDK Corporation
Description
CAP CER 1.5UF 16V X6S 0603
Manufacturer :
TDK Corporation
Temperature Coefficient :
X6S
JESD-609 Code :
e3
Series :
C
Length :
1.6mm
Capacitance :
1.5μF
Weight :
2.012816mg
Voltage - Rated DC :
16V
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
X6S
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Thickness :
889μm
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Width :
0.8mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
800μm
Multilayer :
yes
Published :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Tolerance :
±10%
Feature :
Low ESL
Termination :
SMD/SMT
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
C1608X6S1C155K080AC
TDK Corporation C1608X6S1C155K080AC
C 1.5μF Ceramic Capacitor ±10% X6S 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~105°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)