C1608X5R2A153M080AA
Mfr.Part #
C1608X5R2A153M080AA
Description
CAP CER 0.015UF 100V X5R 0603
C
HTS Code :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
100V
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
X5R
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Capacitance :
0.015µF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Thickness :
889μm
Tolerance :
±20%
Length :
1.6mm
Width :
0.8mm
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
0.8mm
Temperature Characteristics Code :
X5R
Datasheets
C1608X5R2A153M080AA
TDK Corporation C1608X5R2A153M080AA
C 0.015μF 100V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)