C1608X5R1H102K080AA
Mfr.Part #
C1608X5R1H102K080AA
Description
COMMERCIAL GRADE GENERAL PURPOSE
Ceramic Capacitors
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Ratings :
Brand :
TDK
Packaging :
MouseReel
Lead Style :
Width :
0.8 mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Failure Rate :
Class :
Class 2
Voltage - Rated :
50V
Height - Seated (Max) :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Subcategory :
Capacitors
Type :
Commercial Grade MLCC
Height :
0.8 mm
Temperature Coefficient :
X5R
Termination :
Standard
Length :
1.6 mm
Series :
C
TDK
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
RoHS :
Details
Product Type :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
1000 pF
Lead Spacing :
Product :
General Type MLCCs
Features :
Soft Termination
Package :
Digi-Reel?
Tolerance :
±10%
Dielectric :
X5R
Product Status :
Active
Termination Style :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.037" (0.95mm)
Datasheets
C1608X5R1H102K080AA
TDK Corporation C1608X5R1H102K080AA
C 1000 pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)