C1608X5R1E224M080AA
Mfr.Part #
C1608X5R1E224M080AA
Manufacturer
TDK Corporation
Description
CAP CER 0.22UF 25V X5R 0603
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
2
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Temperature Characteristics Code :
X5R
Number of Terminations :
2
Width :
0.8mm
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Depth :
800μm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Capacitance :
0.22µF
Thickness :
939.8μm
Published :
Voltage - Rated DC :
25V
Height :
800μm
Weight :
2.012816mg
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Multilayer :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
1.6mm
Case Code (Imperial) :
Feature :
Low ESL
Series :
C
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
28 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
X5R
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
C1608X5R1E224M080AA
TDK Corporation C1608X5R1E224M080AA
C 0.22μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)