C1608X5R0G226M080AA
Mfr.Part #
C1608X5R0G226M080AA
Description
CAP CER 22UF 4V X5R 0603
Width :
0.8mm
Length :
1.6mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Thickness (Max) :
0.039 1.00mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±20%
Surface Mount, MLCC
Weight :
2.012816mg
Lead Free :
Lead Free
Depth :
800μm
Case Code (Metric) :
Published :
HTS Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
800μm
Temperature Coefficient :
X5R
Voltage - Rated DC :
4V
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Capacitance :
22µF
Pbfree Code :
yes
Temperature Characteristics Code :
X5R
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
REACH SVHC :
No SVHC
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Datasheets
C1608X5R0G226M080AA
TDK Corporation C1608X5R0G226M080AA
C 22μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)