C1608X5R0G106M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1608X5R0G106M
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10UF 4V X5R 0603
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated DC :
4V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Metric) :
Capacitance :
10μF
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Length :
1.6mm
Mount :
Surface Mount
Series :
C
Tolerance :
±20%
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Composition :
Ceramic
Thickness :
939.8μm
Width :
0.8mm
Number of Pins :
2
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Temperature Coefficient :
X5R
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Weight :
2.012816mg
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Characteristics Code :
X5R
Datasheets
C1608X5R0G106M
TDK Corporation C1608X5R0G106M
C 10μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
C1608X5R0G106M Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 4V, it can operate.
C1608X5R0G106M Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 4V