C1608NP01H090D080AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1608NP01H090D080AA
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 9PF 50V NP0 0603
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness :
889μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
9pF
Series :
C
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
12 Weeks
Dielectric :
C0G
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Weight :
2.012816mg
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Width :
0.8mm
Voltage - Rated DC :
50V
Feature :
High Temperature
Height :
800μm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Length :
1.6mm
ECCN Code :
EAR99
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±0.5pF
Multilayer :
yes
Datasheets
C1608NP01H090D080AA
TDK Corporation C1608NP01H090D080AA
C 9pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C 2 Terminations High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)