C1608JB1H474K080AB
Mfr.Part #
C1608JB1H474K080AB
Manufacturer
TDK Corporation
Description
CAP CER 0.47UF 50V JB 0603
Manufacturer :
TDK Corporation
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±10%
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
1.6mm
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Thickness :
889μm
Temperature Characteristics Code :
JB
Multilayer :
yes
Published :
Height :
800μm
Case Code (Metric) :
Dielectric Material :
Ceramic
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Temperature Coefficient :
JB
Series :
C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Width :
0.8mm
Feature :
Low ESL
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
0.47µF
Datasheets
C1608JB1H474K080AB
TDK Corporation C1608JB1H474K080AB
C 0.47μF Ceramic Capacitor ±10% JB 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -25°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)