C1608JB1H154K080AB
Mfr.Part #
C1608JB1H154K080AB
Manufacturer
TDK Corporation
Description
CAP CER 0.15UF 50V JB 0603
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Capacitance :
0.15μF
HTS Code :
Temperature Characteristics Code :
JB
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated DC :
50V
JESD-609 Code :
e3
Published :
Feature :
Low ESL
Packaging :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Length :
1.6mm
Number of Terminations :
2
Height :
0.8mm
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
JB
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness :
889μm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±10%
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Width :
0.8mm
ECCN Code :
EAR99
Series :
C
Datasheets
C1608JB1H154K080AB
TDK Corporation C1608JB1H154K080AB
C 0.15μF Ceramic Capacitor ±10% JB 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -25°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)