C1608JB1H153K080AA
Mfr.Part #
C1608JB1H153K080AA
Manufacturer
TDK Corporation
Description
CAP CER 0.015UF 50V JB 0603
Stock
980
In Stock :
980
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Free :
Lead Free
Width :
0.8mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Height :
0.8mm
Published :
2010
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Characteristics Code :
JB
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
0.015µF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
JB
Case Code (Metric) :
1608
Multilayer :
yes
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
Tolerance :
±10%
Feature :
Low ESL
Series :
C
Length :
1.6mm