C1608JB1H105M080AB
Mfr.Part #
C1608JB1H105M080AB
Description
CAP CER 1UF 50V JB 0603
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Height :
800μm
Termination :
SMD/SMT
Thickness :
889μm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Multilayer :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
1.6mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
1μF
Temperature Coefficient :
JB
ECCN Code :
EAR99
Width :
0.8mm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Characteristics Code :
JB
Feature :
Low ESL
Published :
Datasheets
C1608JB1H105M080AB
TDK Corporation C1608JB1H105M080AB
C 1μF Ceramic Capacitor ±20% JB 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -25°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)