C1608JB1C105M080AA
Mfr.Part #
C1608JB1C105M080AA
Manufacturer
TDK Corporation
Description
CAP CER 1UF 16V JB 0603
Manufacturer :
TDK Corporation
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Temperature Characteristics Code :
JB
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
1μF
ECCN Code :
EAR99
Length :
1.6mm
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Case Code (Imperial) :
Feature :
Low ESL
Published :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
yes
Case Code (Metric) :
Series :
C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
20 Weeks
Temperature Coefficient :
JB
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
0.8mm
Lead Free :
Lead Free
Width :
0.8mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Voltage - Rated DC :
16V
Thickness :
889μm
Tolerance :
±20%
Datasheets
C1608JB1C105M080AA
TDK Corporation C1608JB1C105M080AA
C 1μF Ceramic Capacitor ±20% JB 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -25°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)