C1608CH1H222J080AA
Mfr.Part #
C1608CH1H222J080AA
Description
CAP CER 2200PF 50V CH 0603
Thickness :
889μm
Temperature Characteristics Code :
CH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
50V
Published :
Lead Free :
Lead Free
Width :
0.8mm
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Tolerance :
±5%
Length :
1.6mm
Temperature Coefficient :
CH
Capacitance :
2200pF
Factory Lead Time :
20 Weeks
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Metric) :
Feature :
Low ESL
Operating Temperature :
-25°C~85°C
HTS Code :
Height :
800μm
Datasheets
C1608CH1H222J080AA
TDK Corporation C1608CH1H222J080AA
C 2200pF Ceramic Capacitor ±5% CH 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -25°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)