C1608CH1H221J080AA
Mfr.Part #
C1608CH1H221J080AA
Manufacturer
TDK Corporation
Description
CAP CER 220PF 50V CH 0603
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
889μm
Feature :
Low ESL
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
Published :
Height :
0.8mm
Length :
1.6mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
CH
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
JESD-609 Code :
e3
Width :
0.8mm
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
220pF
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-25°C~85°C
HTS Code :
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±5%
Series :
C
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
CH
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
50V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
RoHS Status :
RoHS Compliant
TDK Corporation C1608CH1H221J080AA
C 220pF Ceramic Capacitor ±5% CH 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -25°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
C1608CH1H221J080AA Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with CH being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
C1608CH1H221J080AA Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with CH being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V