C1608CH1H182K080AA
Mfr.Part #
C1608CH1H182K080AA
Manufacturer
TDK Corporation
Description
CAP CER 1800PF 50V CH 0603
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
Temperature Characteristics Code :
CH
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
50V
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
C
Dielectric Material :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness :
889μm
Number of Terminations :
2
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Height :
0.8mm
Capacitance :
1800pF
Feature :
Low ESL
Case Code (Imperial) :
Multilayer :
yes
Width :
0.8mm
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±10%
Length :
1.6mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Published :
Temperature Coefficient :
CH
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
20 Weeks
Datasheets
C1608CH1H182K080AA
TDK Corporation C1608CH1H182K080AA
C 1800pF Ceramic Capacitor ±10% CH 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -25°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)