C1608CH1H151J080AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1608CH1H151J080AA
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 150PF 50V CH 0603
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
CH
Published :
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Feature :
Low ESL
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
1.6mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
HTS Code :
Capacitance :
150pF
Width :
0.8mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Height :
0.8mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness :
889μm
Case Code (Imperial) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Ceramic
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
CH
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Free :
Lead Free
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Series :
C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
TDK Corporation C1608CH1H151J080AA
C 150pF Ceramic Capacitor ±5% CH 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -25°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)