C1608CH1H150J080AA
Mfr.Part #
C1608CH1H150J080AA
Description
CAP CER 15PF 50V CH 0603
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
0.8mm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Feature :
Low ESL
WRAPAROUND
Dielectric Material :
Ceramic
Width :
0.8mm
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
20 Weeks
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Tolerance :
±5%
Thickness :
889μm
Length :
1.6mm
Temperature Characteristics Code :
CH
Capacitance :
15pF
Voltage - Rated DC :
50V
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
CH
Operating Temperature :
-25°C~85°C
TDK Corporation C1608CH1H150J080AA
C 15pF Ceramic Capacitor ±5% CH 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -25°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
C1608CH1H150J080AA Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is CH.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
C1608CH1H150J080AA Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with CH being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V