C1608CH1H103J080AA
Mfr.Part #
C1608CH1H103J080AA
Description
CAP CER 10000PF 50V CH 0603
Stock
850
In Stock :
850
0603 (1608 Metric)
Temperature Characteristics Code :
CH
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Height :
800μm
Case Code (Imperial) :
0603
Factory Lead Time :
20 Weeks
Case Code (Metric) :
1608
Published :
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Multilayer :
yes
Capacitance :
10000pF
Width :
0.8mm
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
1.6mm
Temperature Coefficient :
CH
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Thickness :
889μm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Tolerance :
±5%