C1608CH1H090D080AA
Mfr.Part #
C1608CH1H090D080AA
Description
CAP CER 9PF 50V CH 0603
Stock
788
In Stock :
788
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Characteristics Code :
CH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
889μm
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Length :
1.6mm
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
Series :
C
Case Code (Imperial) :
0603
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Width :
0.8mm
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Feature :
Low ESL
Published :
2010
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
9pF
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
CH
Tolerance :
±0.5pF
Height :
0.8mm