C1608CH1H080C080AA
Mfr.Part #
C1608CH1H080C080AA
Description
CAP CER 8PF 50V CH 0603
Stock
6
In Stock :
6
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Width :
0.8mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
0.8mm
Tolerance :
±0.25pF
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Imperial) :
0603
Lead Free :
Lead Free
Published :
2010
Series :
C
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
Temperature Coefficient :
CH
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Feature :
Low ESL
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
HTS Code :
Temperature Characteristics Code :
CH
RoHS Status :
RoHS Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
8pF
Multilayer :
yes
Thickness :
889μm
Length :
1.6mm
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric Material :
Ceramic
TDK Corporation C1608CH1H080C080AA
C 8pF Ceramic Capacitor ±0.25pF CH 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -25°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)