C1608C0G2E271J080AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1608C0G2E271J080AA
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 270PF 250V C0G 0603
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
SMD/SMT
Thickness :
939.8μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Depth :
800μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Number of Pins :
2
Height :
800μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Pbfree Code :
yes
Published :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
1.6mm
Width :
0.8mm
Capacitance :
270pF
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Weight :
2.012816mg
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
250V