C1608C0G2E152K080AA
Mfr.Part #
C1608C0G2E152K080AA
Description
CAP CER 1500PF 250V C0G 0603
Tolerance :
±10%
Termination :
SMD/SMT
Multilayer :
yes
Mount :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
C0G
Width :
0.8mm
Voltage - Rated DC :
250V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Dielectric :
C0G
Length :
1.6mm
Capacitance :
1500pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount, MLCC
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness :
889μm
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Height :
800μm
Datasheets
C1608C0G2E152K080AA
TDK Corporation C1608C0G2E152K080AA
C 1500pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)